سید بندی تیمهای جام جهانی مشخص شد +احتمالات گروه بندی ها

چهره ۳۲ تیم حاضر در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه پس از دیدار پرو و نیوزلند مشخص شد.  از آفریقا و آمریکای جنوبی ۵ تیم حضور خواهند داشتند و از منطقه کونکاکاف تنها سه تیم توانستند راهی این بازی‌ها شوند.  از اروپا به همراه میزبان ۱۴ تیم جواز حضور در این مسابقات را کسب کردند.

قاره آسیا هم برای نخستین بار در تاریخ جام جهانی، با پنج تیم در این بازی‌ها حضور خواهد داشت. ایران، ژاپن، استرالیا، کره‌جنوبی و عربستان، نمایندگان آسیا در جام جهانی ۲۰۱۸ هستند.

۳۲ تیم حاضر در جام جهانی شنبه ۱۰ آذر با انجام قرعه‌کشی حریفان خود را می‌شناسند. این مراسم در کاخ کرملین برگزار می‌شود و تیم‌ها براساس سیدبندی تقسیم می‌شوند.

سید بندی که از طریق رنکینگ فیفا مشخص شده به‌شرح زیر است:

سید یک

روسیه (میزبان)، آلمان، برزیل، پرتغال، آرژانتین، بلژیک، لهستان و فرانسه

سید دو

اسپانیا، پرو، سوئیس، انگلستان، کلمبیا، مکزیک، اروگوئه و کرواسی

سید سه

ایران، دانمارک، ایسلند، کاستاریکا، سوئد، تونس، مصر، سنگال

سید چهار

صربستان، نیجریه، استرالیا، ژاپن، مراکش، پاناما، کره جنوبی، عربستان.

قرعه کشی جام جهانی ۲۰۱۸ روز دهم آذرماه طی مراسمی ویژه در کاخ کرملین مسکو برگزار خواهد شد، جایی که ایران به عنوان تیم اول آسیا گوی خود را در گلدان سوم می بیند تا در انتظار مشخص شدن گروه خود باشد، گروهی که هم می تواند گروه مرگ باشد هم گروه زندگی چون با نگاهی به فهرست تیم ها و نحوه قرعه کشی هر اتفاقی را می توان در انتخاب رقبای ایران محتمل دانست.

طبق قوانین فیفا در قرعه کشی جام های جهانی از هیچ قاره ای جز اروپا دو تیم در یک گروه قرار نمی گیرند، از همین رو محتمل ترین اتفاق این است که ایران در گروه خود با دو تیم اروپایی و یک تیم از سه قاره دیگر مواجه شود. آفریقا، آمریکای جنوبی و کونکاکاف می توانند حریف سوم ایران لقب بگیرند که مصاف با تیم های صعود کننده از این قاره ها نیز دشواری های خاصی دارند.

 

بنابراین ایران نه تنها با تیم های سید سه بلکه با چهار نماینده دیگر آسیا در سید چهار نیز روبرو نخواهد شد تا از این سید تنها صربستان، مراکش، نیجریه و پاناما رقیبان احتمالی ایران در قرعه آخر باشند. که از این جمع مصاف دوباره با پاناما به عنوان ضعیف ترین رقیب می تواند برای کی روش و شاگردانش ایده آل ترین رقیب ممکن تلقی شود.

اگر برحسب شانس و اقبال بخواهیم دو گروه مرگ و زندگی در روسیه ۲۰۱۸ برای ایران در نظر بگیریم، می توان قرعه مرگ را این گونه لقب داد، حریفانی که در رنکینگ فیفا نیز بالاترین رتبه را دارند و طبق قوانین قرعه کشی در یک گروه می توانند حضور داشته باشند. قرعه مرگ می تواند آلمان تیم اول رنکینگ به عنوان سرگروه، اسپانیا تیم هشتم رنکینگ و نیجریه تیم ۴۱ رنکینگ از سید چهار باشد.

قرعه زندگی هم می تواند روسیه تیم شصتم رنکینگ و میزبان جام جهانی، کرواسی تیم ۱۸ رنکینگ از سید دو و پاناما تیم ۶۴ رنکینگ از سید چهار باشد که همین چند روز قبل در دیداری تدارکاتی در اتریش مقهور توان ملی پوشان ایرانی شد. شاید در این بین بسیاری اعتقاد داشته باشند رویارویی با روسیه میزبان که به هر شکلی می خواهد جزو صعود کننده ها باشد، همین طور کرواسی پرستاره سخت باشد؛ اما برحسب رنکینگ و سابقه دیدار با آنها در سال های گذشته این قرعه را می توان قرعه زندگی نامید.

آن چه محرز است این است که در جام جهانی ۲۰۱۸ براساس سیدبندی اعلام شده هر قرعه ای نصیب گوی ایران شود، سختی ها و دشواری های فراوانی پیش روی کارلوس کی روش و ملی پوشان وجود خواهد داشت تا به هدفی که از فردای صعود به روسیه مد نظر قرار دادند جامه عمل پوشانده شود. رویارویی با هر یک از ۲۰ تیمی که در این دوره از رقابت ها می توانند حریف ایران شوند، چالش های خاص خود را دارد و نیاز است تا تیم ملی ایران به عنوان قدرت اول قاره کهن با آمادگی و پشتیبانی ۱۰۰ درصدی راهی سرزمین های شمالی شود.

تلگرام استقلال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.