ایرانی ها در حضور زنان ، کامبوج را گلباران کردند

دیدار ایران و کامبوج در هفته سوم رقابت های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و ۲۰۲۳ چین در شرایطی آغاز شد که حضور بانوان در ورزشگاه آزادی و اخباری که در این زمینه طی روزهای اخیر منتشر شده بود، این مسابقه را به صورت ویژه تحت تاثیر قرار داده بود. در مورد مسائل فنی این مسابقه چیزی جز برتری مطلق شاگردان ویلموتس نمی توان گفت. آنها در شرایطی با چهارده گل موفق به شکست کامبوج شدند که این تیم از دو بازی قبلی خود یک تساوی و یک شکست خفیف یک بر صفر مقابل بحرین کسب کرده بود. حالا با این پیروزی تیم ملی ایران ۶ امتیازی شد تا به صدر جدول گروه سوم رقابت ها برود و چشم انتظار دیدار بعدی در منامه بحرین باشد که روز سه شنبه برگزار خواهد شد. در این مسابقه محبی ۲ گل، آزمون سه گل، انصاری فرد ۴ گل، طارمی ۲ گل و کنعانی زادگان، مهرداد محمدی و نوراللهی هم یک گل زدند تا یکی از پر گل ترین پیروزی های تاریخ فوتبال ایران در تاریخ ثبت شود.

 

 

پنج شنبه / ۱۸ مهرماه ۱۳۹۸ / ورزشگاه آزادی
داور: پرنجال بنرجی
کمک اول: آسیت کومار سرکار
کمک دوم: تونی جوزف لویس
داور چهارم: سریکریشنا کویمباتور
ناظر داوری: خالد ناصر ال هینال از عمان
نماینده مسابقه: جرگال سوفباتار از مغولستان

 

 

ترکیب تیم ملی ایران

 • علیرضا بیرانوند
 • مرتضی پورعلی‌گنجی
 • محمدحسین کنعانی‌زادگان
 • میلاد محمدی
 • رامین رضاییان
 • احمد نوراللهی
 • احسان حاج‌صفی
 • محمد محبی (۷۳ مهرداد محمدی)
 • سردار آزمون ( ۴۷ مسعود شجاعی)
 • کریم انصاری‌فرد
 • مهدی طارمی

سرمربی: مارک ویلموتس

 

 

ترکیب تیم ملی کامبوج

 • کئو سوکسلا
 • چنک منز
 • اوک سوان
 • سارا کریا
 • سوی ویسال
 • آورن چان پولین
 • کوچ سوکومپیک
 • سوس ساهانا
 • سات روسیب
 • مانی یودوم
 • کئو سوک پنگ

سرمربی:فلیکس دالاماس

 

 

شرح گل ها:

 

* گل اول ایران(احمد نوراللهی): در دقیقه ۴ اشتباه مدافعان کامبوج باعث شد تا توپ به احمد نوراللهی برسد. او از پشت محوطه جریمه شوتی سر ضرب و زیبا را زد و گل اول ایران را به زیر طاق دروازه حریف فرستاد.

* گل دوم ایران(سردار آزمون): در دقیقه ۱۱ محمد محبی مقابل دروازه کامبوج صاحب توپ شد اما ضربه اش توسط مدافعان کامبوج برگشت داده شد. در ادامه توپ زیر پای سردار آزمون افتاد و او با یک بغل پای خوب دومین گل ایران را به ثمر رساند.

 

* گل سوم ایران (محمد حسین کنعانی زادگان): در دقیقه ۱۸ ارسال رامین رضاییان از سمت چپ خط دفاعی کامبوج با ضربه سر پرقدرت محمد حسین کنعانی زادگان به گل سوم بازی تبدیل شد.

 

* گل چهارم ایران (مهدی طارمی): در دقیقه ۲۲ ضربه مهدی طارمی از داخل محوطه جریمه زده شد. ضربه او در حالی که به نظر نمی رسید در چارچوب باشد، با اشتباه مدافع کامبوج وارد دروازه شد.

 

* گل پنجم ایران (سردار آزمون) :در دقیقه ۳۵ ضربه احمد نوراللهی از داخل محوطه جریمه با اشتباه دروازه بان روبرو شد تا سردار آزمون که در یک قدمی دروازه بان پراشتباه حریف بود، با یک بغل پای ساده گل دوم خودش را در این بازی و گل پنجم بازی را ثبت کند.

 

 

* گل ششم ایران(کریم انصاری فرد): در پی خطای دوضرب دروازه بان تیم کامبوج داور در محوطه جریمه ضربه کاشته ای به سود ایران گرفت که این موقعیت با ضربه تماشایی کریم انصاری فرد به زیر طاق دروازه حریف در دقیقه ۳۹ به ششمین گل ایران تبدیل شد.

 

* گل هفتم ایران(سردار آزمون): در دقیقه ۴۳ تلاش مهدی طارمی در تصاحب کردن یک توپ مرده در سمت چپ محوطه جریمه کامبوج با پاس به جلوی او همراه شد و دفع ناقص توپ توسط دروازه بان حریف با ضربه سردار آزمون بدل به سومین گل این مهاجم و هفتمین گل تیم ملی شد.

 

* گل هشتم ایران (کریم انصاری فرد): پس از اینکه پنالتی کامبوج از دست رفت، در دقیقه ۴۷ تیم ملی بار دیگر یک حمله را ترتیب داد و اینبار کریم انصاری فرد بود که گل دوم خودش را با خونسردی و با یک بغل پای ساده با پای چپ از محوطه شش قدم ثبت کرد.

 

* گل نهم ایران ( مهدی طارمی): در دقیقه ۵۴ پاس نرم انصاری فرد، مهدی طارمی را با دروازه بان کامبوج تک به تک کرد و این بازیکن توانست با یک ضربه چیپ گل دوم خودش و نهم تیم ملی را ثبت کند.

 

* گل دهم ایران ( کریم انصاری فرد): در دقیقه ۶۱ بود که ارسال یک ضربه کرنر، پس از اینکه مرتضی پورعلی گنجی روی توپ تاثیر گذاشت در دهانه دروازه به انصاری فرد رسید تا شماره ۱۰ تیم ملی با یک ضربه ساده دروازه کامبوج را برای دهمین مرتبه باز کند و خودش هم در این بازی سه گله شد.

 

 

* گل یازدهم ایران (محمد محبی): در دقیقه ۶۵ محمد محبی روی یک شوت از پشت محوطه جریمه دروازه کامبوج را باز کرد؛ گلی که در اولین بازی ملی اش ثبت شد  و اولین گل او در این دیدار هم بود.

 

* گل دوازدهم ایران (محمد محبی): در دقیقه ۶۷ اینبار یک ارسال از سمت راست خط دفاعی کامبوج به محبی رسید تا این بازیکن ۲۱ ساله که در لیگ نیز با پیراهن سپاهان درخشیده بود، گل دوم ملی اش را دو دقیقه پس از ثبت اولین گلش رقم بزند.

 

* گل سیزدهم ایران ( مهرداد محمدی): محمدی در دقیقه ۸۵ روی پاس بسیار خوب از مسعود شجاعی که به عمق انداخته شد، با حرکت تکنیکی در موقعیت تک به تک با گلر قرار گرفت و با شوتی محکم موفق شد گل سیزدهم شاگردان ویلموتس را ثبت کند.

 

* گل چهاردهم ایران ( کریم انصاری فرد): کریم انصاری فرد در دقیقه ۸۹ روی پاس مهدی طارمی گل چهاردهم بازی را و گل چهارم خودش را ثبت کرد. این گل در شرایط تک به تک و با یک ضربه بغل پا از محوطه شش قدم رقم خورد تا انصاری فرد به اصطلاح در این مسابقه پوکر کرده باشد.

 

 

شرح بازی 

 

اینکه تیم ملی ایران بتواند به پیروزی آسانی در ورزشگاه آزادی دست پیدا کند، چندان دور از ذهن نبود ولی اینکه شاگردان ویلموتس فقط در یک نیمه ۷ گل به حریفشان بزنند و کامبوج فقط نظاره گر همکاری ملی پوشان ایران باشد، چندان قابل پیش بینی نبود. سفیدپوشان ایران در نیمه اول یکی از ساده ترین بازی های خود در چند سال اخیر را به نمایش گذاشتند. آنها هفت بار گل زدند و موقعیت های زیادی را هم از دست دادند. البته علیرغم نمایش بسیار خوبی که بازیکنان ایرانی داشتند، نمی توان از عملکرد پراشتباه بازیکنان آبی پوش کامبوج و دروازه بان این تیم به سادگی عبور کرد.
در نیمه دوم هم ماجرا غیر از این نبود؛ غیر از پنالتی ای که کامبوجی ها در دقیقه ۴۶ به دست آوردند و بیرانوند بار دیگر موفق به مهار یک پنالتی دیگر شد، تیم ملی بسیار هجومی بازی کرد و موفق شد ۷ گل دیگر هم بزند تا در نهایت با حساب ۱۴ بر صفر این بازی را ببرد.

 

 

دقایق حساس:

دقیقه ۷: ضربه سر محبی که در ثانیه های آخر به ترکیب اصلی رسید و جانشین دژاگه شد، از روی خط توسط مدافعین کامبوجی برگشت داده شد.
دقیقه ۱۷: شوت کریم انصاری فرد در محوطه جریمه با واکنش دروازه بان به بازی برگشت و  در ادامه ضربه محبی را دروازه بان به کرنر فرستاد.

دقیقه ۲۳: ضربه پورعلی گنجی روی ارسال از سمت راست خط هجومی ایران با فاصله کمی راهی اوت شد.

دقیقه ۲۶: پس از اینکه انصاری فرد در زدن ضربه آکروباتیک ماموفق بود، ضربه سر آزمون از بالای دروازه راهی اوت شد.

دقیقه ۴۶: با آغاز نیمه دوم تیم ملی کامبوج روی یک حمله و خطای بیرانوند صاحب ضربه پنالتی شد ولی علیرضا بیرانوند یک بار دیگر توانست مقابل ضربات پنالتی ایستادگی کند تا همچنان ایران در رقابت های مقدماتی المپیک گلی دریافت نکرده باشد.

دقیقه ۵۰: ضربه قدرتمند محمد محبی با فاصله کمی از کنار تیرک عمودی دروازه راهی اوت شد.

دقیقه ۵۳: پاس در عمق سردار آزمون به مهدی طارمی رسید ولی ضربه او را دروازه بان کامبوج برگشت داد.

دقیقه ۵۸: ضربه سر کریم انصاری فرد در دهانه دروازه با واکنش بسیار خوب گلر کامبوج راهی کرنر شد.

دقیقه ۸۲: ضربه پرقدرت کنعانی از پشت محوطه جریمه با واکنش سوسکلا سنگربان کامبوج راهی کرنر شد.

 

 

بهترین بازیکن 

در این مسابقه تمام بازیکنان ایران به خوبی توانستند شرح وظایف خود را به خوبی انجام دهند و یکی از پیروزی های پر گل تاریخ ایران رقم خورد. تیم ملی ایران در این مسابقه گلی دریافت نکرد و ۱۴ گل زد. می توان از انصاری فرد، طارمی و آزمون به عنوان بهترین بازیکنان این میدان نام برد که روی هم موفق به ثبت ۹ گل شدند. در قسمت بهترین بازیکنان می توان به محمد محبی ستاره جوان سپاهان هم اشاره کرد که طی ۷۲ دقیقه حضورش در زمین، ۲ بار گل زد و ۲ بار هم پاس گل داد.

 

 

اتفاق ویژه

بی شک حضور گسترده بانوان که برای اولین مرتبه پس از انقلاب رخ داد، مهم ترین و ویژه ترین اتفاق این مسابقه بود. البته این مسابقه یک اتفاق ویژه دیگر هم داشت و آن هم ثبت ۱۴ گل در یک بازی بود که چهارمین پیروزی پر گل فوتبال ایران با بیشتر از ۱۰ گل به شمار می رود.

 

 

حاشیه:

 

* محمد محبی به دلیل مصدومیت اشکان دژاگه، دقایقی پیش از شروع بازی، جانشین کاپیتان تیم ملی شد.

*باز شدن یک جایگاه جدید برای بانوان مهم ترین و خوش ترین خبر حاشیه ای ابتدای مسابقه بود.
*با توجه به نور مناسب ورزشگاه آزادی، تابلوهای تبلیغاتی در بهترین شرایط در حال نمایش تبلیغات هستند.
*تیم ملی فوتبال ایران در نیم ساعت ۵ بار دروازه کامبوج را فرو ریخت تا گمانه زنی ها درباره تکرار نتایج رویایی قوت بگیرد.
*صدای بوق از جایگاه بانوان بی وقفه شنیده می شود و روی اعصاب حریف سرمه ای پوش ایران است.
*تیم ملی ایران بازی را بسیار تهاجمی آغاز کرده و چپ و راست روی دروازه حریف موقعیت ایجاد می کند که خیلی ها این نمایش را به کارتون فوتبالیست ها تشبیه کرده اند.
*سردار آزمون مهاجم تیم ملی پس از به ثمر رسیدن ششمین گل تیم ملی به دروازه بان حریف دلداری داد.
*مارک ویلموتس سرمربی تیم ملی ایران بعد از ضربه کاشته زیبای کریم انصاری فرد خوشحالی ویژه ای برای وی انجام داد.
*تیم کامبوج در ورزشگاه آزادی تنها یک هوادار دارد که با دو طبل، یک دهل و یک بلندگوی دستی مشغول روحیه دادن به بازیکنان تیم خودی است.

*علیرضا بیرانوند با دستکش پوما و پیراهن زرد بیکار ترین بازیکن تیم ملی در نیمه اول بود.
*کیسوکه هوندا هافبک سابق میلان و ستاره سابق فوتبال ژاپن با عصبانیت نظاره گر درخشش بازیکنان تیم ملی و در هم شکستگی بازیکنان کامبوج بود.
*هر سه مهاجم ایران در نیمه اول این بازی موفق به گلزنی شدند.
*داور در دقیقه ۱+۴۵ موقعیت ضد حمله را که بیرانوند می خواست با پرتاب دست پایه اش بگذارد، از تیم ملی گرفت و با اعتراض نرم گلر ملی پوش ایران مواجه شد.
*پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران در مجلس، علی ربیعی سخنگوی دولت، معصومه ابتکار دستیار ویژه رییس جمهور در امور زنان در ورزشگاه آزادی حضور دارند. همچنین تعداد زیادی میهمان خارجی نیز در CIP آزادی حاضرند.

* در دقیقه ۷۷ مرتضی پورعلی گنجی برخورد بسیار خطرناکی با سنگربان کامبوجی ها داشت. این برخورد باعث شد بازی برای دقایقی متوقف شود.

*مرتضی پور علی گنجی مدافع تیم ملی در دقیقه ۷۶ خطای شدید و عجیبی را روی دروازه بان حریف انجام داد و با کارت زرد داور جریمه شد.
*با حضور مهرداد محمدی در ترکیب تیم ملی بعد از ۳۰ سال دو برادر در ترکیب ۱۱ نفره تیم ملی حضور پیدا کردند.
*مارک ویلموتس سرمربی تیم ملی از نمایش پرگل ملی پوشان ایران کاملا خوشحال به نظر می رسید و مرتب کنار زمین با دستیارانش در حال شوخی و خنده بود.
*کیسوکه هوندا مدیرفنی تیم کامبوج کاملا در امور فنی نقش موثری داشت و مشخص نیست امور چگونه میان او و دالماس سرمربی اسپانیایی تقسیم شده است.
*مسعود شجاعی بازیکن کهنه کار تیم ملی در نیمه دوم به زمین آمد و بازوبند کاپیتانی را از احسان حاج صفی گرفت.

* عکاسان و خبرنگاران در این مسابقه علیرغم اینکه ۱۴ گل تا دقیقه ۹۰ دیده اند ولی بیشتر به جایگاه بانوان چشم دوخته بودند تا سوژه های ویژه بازی را از دست ندهند.

*کریم انصاری فرد با زدن گل چهارم در دقیقه ۸۸ از سایر هم دسته ای ها پیش افتاد. در بازی امروز سردار هت تریک کرد و محبی و طارمی هرکدام دو گل به ثمر رساندند.
*کیسوکه هوندا مدیرفنی تیم کامبوج بعد از گل چهاردهم ایران که کریم انصاری فرد زد، ناخود آگاه اقدام به تشویق او در کنار زمین کرد.
*اگر موقعیت های مسلم گلزنی ایران در نیمه دوم هدر نمی رفت، شاید نتیجه بازی هایی مثل گوام و مالدیو تکرار می شد. اما در نهایت این مسابقه با همان ۱۴ گل برتری ایران به اتمام رسید.

تلگرام استقلال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.