صحبت‌های ساپینتو در نشست خبری پیش از مصاف با تراکتور

◀️ مشروح صحبت‌های ریکاردو ساپینتو سرمربی استقلال در نشست خبری پیش از مصاف با تراکتور:

بازی؟

تراکتور تیم بسیار بسیار خوبی است. بعد از سرمربی جدیدشان آقای خمس آمد، تیمشان خیلی پیشرفت کرد و کیفیت بازی‌شان خیلی بهتر شد. از نظر انفرادی نیز بازیکنان خوب و با کیفیتی دارند. متاسفانه دیگر نمی‌توانیم در این بازی برای هدفی که داشتیم یعنی قهرمانی بجنگیم. امیدوارم بتوانیم بازی خوبی انجام دهیم و یک بازی خوب و باکیفیت بین دو تیم باشد. البته که می‌خواهیم لیگ را با برتری و ۳ امتیاز بیشتر به پایان برسانیم. قبلا هم گفته‌ام که برای من و تیم خیلی سخت بود که استقلال به قهرمانی نرسید چون ما استحقاقش را داشتیم. اگر واقعیت بر تصمیم‌گیری‌ها و در بازی‌ها حاکم می‌شد، از ۲، ۳ بازی قبل قهرمان بودیم. الان باید ادامه دهیم.

بازی رفت؟

بازی‌ای که خیلی بد بودیم نه، با تمام قدرت خود نبودیم ولی در جام حذفی دوباره خوب بازی کردیم و کیفیت خود را نشان دادیم و می‌خواهیم بازی کردن خود را با بازیکنان خوب پیش ببریم. هدف اصلی من بردن بازی فرداست و الان تمرکزم روی فرداست و سپس به بازی در جام حذفی صحبت می‌کنیم.

تغییر تصمیم در صورت بازگشت به عقب؟

خیلی لحظات بوده و همانطور که قبلا هم در کنفرانس‌ها گفتم، هر بازی که احساس کردم از ما امتیاز گرفته شده، توضیح دادم. ما خوب بازی کردیم و موقعیت زیاد درست کردیم. گل زدیم و پنالتی داشتیم که برایمان نگرفتند. خیلی چیز‌ها این فصل اتفاق افتاد. اگر کمک VAR بود، مطمئن هستم امسال قهرمان می‌شدیم. امیدوارم برای فصل بعد فدراسیون برای حقیقت فوتبال، این سیستم را بیاورد. تماشاگران و حامی همه تیم‌ها استحقاق این را دارند. فقط تکنولوژی VAR نیست. در حال حاضر با تجربه‌ای که دارم و فوتبال اروپا را می‌بینم، می‌گویم هنوز مسائلی هست که داور می‌تواند تصمیم بگیرد اما صحبت‌های دو طرف می‌تواند روی داور اثر بگذارد. این را می‌توانم بپذیرم که بعضی از تصمیمات داوران لحظه‌ای و سریع است و اشتباه پیش می‌آید. حتی اگر دو، سه بار ببینیم نمی‌دانیم چه تصمیمی بگیریم. من اشتباهات را می‌پذیرم اما نه همه اشتباهات و نه علیه یک تیم خاص را. اگر اینجا بمانم، می‌خواهم فصل بعد VAR داشته باشیم.

ماندن؟

علاقه قلبی من این است که بمانم ولی من مالک باشگاه نیستم. من عاشق باشگاه، تیم، بازیکنان، هوادارانمان و مردم ایران هستم و به آن‌ها اخترام می‌گذارم و دوست دارم اینجا بمانم اما برخی چیزها در فوتبال باید بهبود پیدا کند مثل VAR تا واقعیت بازی در نتایج بیشتر دیده شود. اگر قرارداد جدید تا الان امضا نشده به خاطر من نبوده است. آقای کریمی قدرت این را دارند که تصمیم بگیرند. فکر می‌کنم در مسیر درستی ایجنت من هست تا قرارداد امضا شود اما من تصمیم گیرنده نیستم. برای این‌که بتوانم در باشگاه بمانم مشکلات بیشتری وجود دارد. من درباره چیزهایی صحبت کردم که تیم تاپی مثل استقلال نیاز دارد و همان شرایط تیم‌های دیگر را داشته باشد تا بتواند بجنگد و برای قهرمانی تلاش کند. امسال حتی نزدیک شرایط مشابه‌ هم نبودیم. پرسپولیس، سپاهان، فولاد و تراکتور شرایط خوبی دارند. مس رفسنجان سه زمین و دو ورزشگاه داشت و در حال ساخت هتل هستند که فوق العاده است. ما هم باید شرایط مشابهی داشته باشیم. مسائل مالی‌مان باید سر وقت باشد و دوام و امنیت کاری اعضای باشگاه باید وجود داشته باشد. غیر ممکن است که در یک سال سه مدیرعامل داشته باشیم و این مسائلی است که می‌خواهم برای آینده حل شود. این برای من از همه چیز مهم‌تر است.

طلب از استقلال؟

نه من و نه بازیکنان پولی نگرفته‌ایم. شرایط همان است. فکر می‌کنم ۷ ماه شده که دریافتی نداشته‌ام. پاداش را دریافت کردم اما اکنون درباره حقوق صحبت می‌کنم. قراردادم درصد نیست و اگر در ۱۱ ماه بخواهم بگویم، ۷ ماه نگرفتم و خودتان می‌توانید حساب کنید. دو هفته دیگر ۸ ماه می‌شود.

خواسته هواداران برای تمدید؟

من خیلی خوشحالم که هواداران می‌خواهند که من ادامه دهم و به آن افتخار می‌کنم. من دوست دارم بمانم و ادامه دهم. می‌خواهم همه چیز بهتر شود تا فصل بهتری در آینده بتوانیم داشته باشیم. اما درباره شایعات باید بگویم که از هفته سوم، چهارم که آمدم، هر هفته گفتند مربی جدید می‌آید. از ماه اول با این فشار کار کردم و هیچوقت آن ثبات ذهنی را نداشتم. با همه چیزهایی که ما پشت سر گذاشتیم، تا بازی آخر برای قهرمانی می‌جنگیدیم و سوپرکاپ را گرفتیم که در ۷۵ سال گذشته این باشگاه دو بار قهرمانی پشت سر هم نداشته است. حتی با این وجود بد عمل نکردیم و اکنون در نیمه نهایی جام حذفی هستیم. با همه مشکلات، این یک فصل درجه یک و تاپ است و به بازیکنانم افتخار می‌کنم. بعضی وقت‌ها به بعضی بازیکنان اطمینان دارید. مثلا حسینی، دروازه‌بانم که در تیم ملی است و کاپیتان تیمم است و گلری درجه یک است. عارف غلامی، دفاع وسطم و بقیه بازیکنان که فصل فوق العاده‌ای را می‌گذرانند. بعضی نظرات منصفانه نیست و به بازیکنان اطمینان دارم. این بازیکنان قهرمان هستند. آن‌ها ۷ ماه است که دریافتی نداشته‌اند و رسانه‌ها باید این موضوع را درک کنند. یک بازیکن نمی‌تواند اینگونه در دسترس و مترکز باشد و صد درصد عملکرد فوق العاده‌ای داشته باشد. سه بازی پیش من گفتم بازیکنانم از نظر ذهنی خسته شده‌اند و این واقعیت است چون آن‌ها با خیلی چیزها جنگیدند. در دو بازی قبل به چند بازیکنم سعی کردم استراحت دهم و در این بازی به چند بازیکن دیگر استراحت می‌دهم چون می‌خواهم تیمم مقابل نساجی در جام حذفی سرحال باشد. چون اگر سرحال نباشیم بازی سختی مقابل نساجی پیش رو خواهیم داشت. من یازده بازیکن ندارم بلکه من ۲۷ بازیکن دارم و در این دو بازی می‌خواهم با همه آن‌ها منصف باشم. همه بازیکنانم استحقاق دارند که بازی کنند و در این بازی از بازیکنان دیگرم استفاده می‌کنند. ما یک تیم هستیم و بازیکن محور نیستم چون همه کمک کردند تا به اینجا برسیم. من قدردان همه بازیکنان که بازی کردند یا نکردند، هستم که همیشه متحد بودند تا بهترین عملکردشان را نشان دهند. باور کنید که یک فصل درجه یک را پشت سر گذاشتیم. بسیار خوشحالم و به بازیکنان و هوادارانم افتخار می‌کنم. امیدوارم فردا هواداران بیایند و حمایت کنند چون این بازی را باید ببریم.

جذب نشدن بازیکن در نیم فصل؟

فصل پیش تیم از نظر شرایط مالی، آقای آجورلو یک استراتژی خوب و مشخصی داشت و وضعیت مالی اینگونه نبود. شاید آن تایم پرداختی نبود ولی پرداخت می‌شد. ما امسال زمین‌های آرارات، پاس و انقلاب را از دست دادیم چون پولش را ندادیم. وقتی که در یک سال سه مدیرعامل عوض می‌شود سخت است. نمی‌شد نیم فصل بازیکنی بگیرم و بعد در چشم بازیکنانم نگاه کنم چون نتوانسته بودیم پولشان را بدهیم. این منصفانه نیست. پولی برای بازیکن جدید ندادیم، به خاطر این که به بازیکنان خودمان پرداخت شود. متاسفانه این کار انجام نشد و دلیل اینکه بازیکن جدید نیاوردم همین بود.

روند تیم بعد از سوپرجام؟

من قبلا گفتم از زمانی که آمدم چه اتفاقاتی افتاده و با اشتباهات داوران و اتفاقاتی که پشت سر گذاشتیم، این فصل را در حالت عادی، استقلال باید با رتبه نهم فصل تمام می‌کرد. متوجه می‌شوید چه می‌گویم؟ ما برای قهرمانی جنگیدیم و شانس قهرمانی داشتیم ولی شما نمی‌توانید تصور کنید که تیمم و من ماه‌ها چه چیزهایی را گذراندیم و فقط خودمان می‌دانیم.

بازیکنان جوان؟

ما چند بازیکن جوان داریم که با ما کار می‌کنند و فکر می‌کنم استعداد دارند. این بازیکنان باید بازی کنند و به بلوغ برسند. اگر در باشگاه بمانم، برای فصل آینده و سال‌های بعد، از باشگاه می‌خواهم با این جوانان قرارداد بسته شود. این جوانان باید بازی کنند و به بعضی‌هایشان اجازه دهیم جای دیگر بازی کنند. باید نظارت دقیق روی آن‌ها داشته باشیم و بعدا بتوانند برای ما بازی کنند. شاید یکی دو بازیکن جوان را نگه داریم که با بازیکنان بزرگسالمان تمرین کنند و تجربه کسب کنند. مثلا رضا دروازه‌بان جوان ما، مهران دفاع وسط جوان ما و یکی دو بازیکن دیگر برای فصل آینده می‌توانند فصل بعد بیشتر بازی کنند. با این حال بازی کردن در تیم اول استقلال فشار زیادی دارد. باید به این بازیکنان کمک کنید تا به درستی به تیم اضافه شوند. باید قدم به قدم جلو برویم و ببینیم چه زمانی مناسب است. این کار را در ذهن خودم دارم تا برای فصل بعد انجامش دهم.

تلگرام استقلال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.