صحبت های نکونام بعد از برد آلومینیوم

نکونام در نشست خبری پس از بازی درباره این مسابقه گفت: «خسته نباشید می‌گویم به دو تیم. تبریک می‌گویم به هواداران‌مان. این برد مبارک آنها باشد. خوب  تیم را تشویق کردند و ما را حمایت کردند. بازی دو نیمه متفاوت داشت. نیمه اول می‌توانستیم بازی را راحت با دو اختلاف تمام کنیم که دقت نکردیم. در نیمه دوم باد عجیبی در ورزشگاه راه افتاد که دیدید سخت بود حتی پاس دادن و توپ‌هایی که هر دو تیم روی هوا می‌زد فرق می‌کرد و یک باره سرعت می‌گرفت. باد عجیبی بود که متاسفانه مخصوصا برای ما شرایط را سخت کرد اما بچه‌ها تمام تلاش خود را کردند و ممنون آنها هستم. خدا را شکر سه امتیاز را به دست آوردیم.»

نکونام در ادامه گفت: «نکته مهمی که هست، داوری بازی بود که خدا را شکر همه دیدند سوت‌ها را. خدا را شکر همه سوت‌ها را دیدند و دفاع الکی نکنید خواهشا. من فوتبال را می‌فهمم. داور سوت بزند… اصلا مشخص بود. خطا نمی‌گرفت، کارت الکی دقیقه دو. به من الکی کارت داد که بازی بعد را نباشم و می‌دانم چرا به من کارت داد! یک سری اتفاقات عجیب و غریب. داور می‌خواست دعوا کند. با همه دعوا داشت. این هم مشکل از باشگاه ما است چون تیم‌های دیگر را ببینید چند امتیاز با داوری گرفتند. ما خدا را شکر کادو نمی‌گیریم و از کسی هم نگرفتیم تا حالا ولی هفته قبل گل صحیح‌مان را قبول نکردند و این هفته هم آخرهای بازی می‌ترسیدیم از هجده بیرون بیاییم به کسی بخوریم. یک خطاهایی اتفاق می‌افتاد که مقصر نه داور است نه کسی، مقصر چیزهایی است که می‌گذاریم برای انتهای فصل ان شاءالله.»

* داوری مشکوک این مسابقه و پیش‌بینی از داوری هفته‌های باقی‌مانده؟

– هفته قبل را دیدید. این هفته را هم همه با هم دیدیم. پارسال من در استقلال نبودم اما دربی این تیم را دیدم. دو داور، داور بازی بودند که جفت‌شان پرسپولیسی بودند. ببخشید تیم‌ها مگر در ایران با چند امتیاز قهرمان می‌شوند؟ با ده امتیاز، پانزده امتیاز که بگوییم همه‌اش امتیازات را می‌گیرند و قهرمان می‌شوند؟ نه! اختلاف گل‌ها چند تاست؟ به من بگویید کدام تیم پنج تا چهارتا گل زده؟ من از دل فوتبالم و فوتبال برای من و امثال من است ولی یک سری چیزها برای ما نیست…

* بازی کردن ماشاریپوف پشت محمدی و بلانکو؟

– من شرایط بازیکن خوب باشد، بازی می‌دهم. شاید در پست غیرتخصصی هم بازی کند. نیم فصل اول دیدید من سعادت حردانی را گذاشتم دفاع وسطِ راست با اینکه قد و قامتش کوتاه است اما چون توانایی‌اش را نشان داده بود، ما را مجبور کرده بود که از او استفاده کنیم. بازیکن خوب کار کند و خوب تمرین کند، قطعا از او استفاده می‌کنیم. امروز دیدید زبیر نیکنفس بازی کرد. شاید کسی فکرش را نمی‌کرد اما بازیکن خوب باشد نگاه نمی‌کنم کی هست کی نیست، سعی می‌کنم در سیستمم از او استفاده کنم.

* علنی شدن اختلافات کادر فنی و مدیرعامل؟

– در مورد بازی اگر سوال دارید بپرسید.

* راهکار برای حفظ صدر و فرار از افت مقطعی؟

– هیچ فشاری روی تیم ما نیست چون فوتبالیست حرفه‌ای هر روز باید تحت فشار باشد مخصوصا فوتبالیستی که در تیم بزرگ بازی می‌کند باید هرروز بجنگد و تحت فشار باشد و تمرین کند. اگر بازیکنی نتواند خودش را تحت فشار بگذارد که بهترین عملکردش را بگذارد نمی‌شود. کدام بازیکنی در سیتی و رئال می‌تواند یک روز بد داشته باشد؟ هر روز باید بهترین باشند. اینکه قبلا چه اتفاقی افتاده، من نه آنالیزش کردم نه بررسی کردم ولی چیزی که برای خودم اتفاق افتاده، این است که آن موقعی که دنبال بازیکن بودیم و داد می‌زدیم بازیکن می‌خواهیم و نیاز داریم یارهایی بگیریم که ملی پوش باشند. سال ۹۱ که من بودم، مربی ما هفت بازیکن فیکس در تیم ملی داشت. الان استقلال نباید داشته باشد؟ آن موقع که می‌گفتم برای الان بود. اینکه می‌گویم سه میلیون دلار هزینه کرده‌اند، من می‌گویم هزینه کرده‌اند. کسی هم نمی‌تواند بگوید نه. ببینید چه اتفاقاتی افتاده و چه بازیکنانی گرفته شده. قیمت‌ها هم همه مشخص است. دمشان گرم. واقعا به آن مدیریت باید تبریک و خسته نباشید گفت. ما ضرر کردیم. با همه این اتفاقات تیم من تا اینجا همه‌اش جنگیده. آرش رضاوند پنج دقیقه آخر با مصدومیت مجبور شد بازی کند. چیزی به نفع ما نیست. بیرونی‌ها دشمند اند، اشکالی ندارد. من منظورم فوتبالی است. می‌خواهند خودشان نتیجه بگیرند وگرنه ما همه دوست هستیم و خارج از فوتبال می‌گویم. دور رفت ما می‌گفتیم بازی را یک روز این ور و آن ور کنید، می‌گفتند جام حذفی باید برگزار شود.

الان چه اتفاقی افتاده که ما می‌توانیم لیگ را شش روز یک بار و هفت روز یک بار برگزار کنیم؟ چرا قبل عید نمی‌توانستیم؟ سه روز یک بار بازی کردیم. دربی رفت تیم من را فرستادند اصفهان، اهواز و بعد تهران. دربی برگشت تیم من را فرستادند رفسنجان، برگشته اهواز دوباره آمده تهران. چرا همه اتفاقات برای ما می‌افتد؟ چرا کسی اعتراض نمی‌کند از باشگاه ما؟ نمی‌خواهند آقا، نمی‌خواهند. باز هم می گویم دشمن داریم. شما این اتفاقات را وقتی کنار هم بچینید [مثل] پازل، متوجه می شوید چه اتفاقی می افتد. بعد چرا با من دشمن هستند؟ اشکالی ندارد چون کارم را با صداقت و درستی انجام می دهم و هیچ کسی نمی‌تواند به من چیزی بگوید. فوتبالم را هم که بازی می کردم همین طوری بودم و می رفتم و می آمدم بازی ام را می کردم و تمرین را انجام می دادم اما الان مگر می‌شود من سکوت کنم؟ اگر من در مورد فوتبال و استقلال که عشق بچگی و آرزو و زندگی‌ام بوده حرف بزنم من را می‌اندازند بیرون، بیندازند بیرون اصلا مشکلی نیست. مگر فوتبال با رفتن من از استقلال درست می‌شود یا بدتر می‌شود؟ من نمی توانم سکوت کنم چون اتفاقاتی می افتد که دارم می بینم مثل یک کتاب باز روی میز است. عمرم را در فوتبال گذاشتم از تیم ملی نوجوانان تا الان اگر هر سال یک چیز یاد گرفته باشم بس است برای کل فوتبالم.

* انتظار قهرمانی از استقلال به جا است یا نه؟

– کسانی که می گویند انتظار قهرمانی داریم، دو دسته هستند. یکی آنها که واقعا دلسوزند و دوست دارند استقلال قهرمان شود مثل هواداران و مثل ما که زحمت می کشیم و تمام تلاش مان را هم می کنیم که قهرمان شویم. یک دسته هم هستند که به خاطر فشار این کار را می‌کنند. مگر نگفتند تیم باید چهارم، پنجم شود؟ بازیکن نگرفتند، سقف را رعایت کردند به خاطر همین موضوع دیگر. درست است؟ تمام شد. من خودم الان می پرسم، کی هست در دنیا که از اول شدن تیمش بدش بیاید؟ من خودم اولین نفر تمام وقت و زندگی ام را گذاشتم که این اتفاق برای استقلال بیفتد.

* با این اسکواد قهرمانی ممکن است؟

– خودتان مقایسه کنید. خودتان همه کارشناسید و تحلیل می‌کنید فوتبال را. آن دسته از هواداران و خودمان دوست داریم این اتفاق بیفتد و تلاش مان را می کنیم. دسته دوم کسانی هستند که به ناحق می گویند. می گویند چهارم و پنجم که اگر تیم دوم شد بگویند تیم قوی بود، اگر هم اول شد بگویند قوی بود اگر هم نشد بگویند ما گفتیم تیم باید قهرمان شود. این بازی ها نخ نما شده و هوادار شناخته اینها را. اصلا خنده دار است می گویند هوادار استقلال در کمپ را شکسته و آمده داخل زمین. آقایان، در باز شده، آمدند داخل کمپ، تمرین را دیدند بدون این که کوچک ترین حرف و بی احترامی به کسی انجام شود، هوادار تمرین را دیده و رفته. از اول فصل کلا یک بار هوادار آمده. برای چه؟ من دوست دارم هوادارم حداقل یک جلسه در هفته تمرین را ببیند ولی…

* کمرنگ شدن زحمات کادر فنی چه با قهرمانی چه بدون قهرمانی؟

– من زحمتم را برای کسی کشیدم مگر؟ من وظیفه‌ام را انجام دادم. هوادار از خوزستان آمده اینجا بازی را دیده. هوادار که می‌آید هتل من وقت می‌گذارم دانه به دانه با آنها صحبت می‌کنم که عکس بگیرم یا چه جوری است و چه جوری نیست. این صحبت‌ها را برای هوادارها انجام داده‌ام. کل فوتبالم و مربیگری‌ام هرجا باشم همین جوری کار می‌کنم و تلاش می‌کنم و زحمت می‌کشم، ته آن هرچه شد، شد.

تلگرام استقلال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.