گزارشی کامل از مراسم تجلیل و گفت و گو با مقصود سبزبهارین

اختصاصی آبی پوشان – امروز مدیریت مجموعه آبی پوشان خدمت آقای مقصود سبز بهارین از پیشکسوتان ارزنده فوتبال تبریز و مربی اسبق استقلال تبریز رسید و مراسم قدردانی و اهدای لوح تقدیر از ایشان به انجام رسید و مصاحبه ای از ایشان گرفته شد که در زیر مشروح مراسم و مصاحبه با ایشان قرار مگیرد :

مراسم قدردانی در محل سالن بیمارستان ۲۹ بهمن و مدرسه فوتبال این مجموعه برگزار شد و در ابتدای مراسم هادی صاحب خواجه مدیریت آبی پوشان با سخنانی کوتاه به تجلیل از آقای سبزبهارین پرداخت و سپس لوح تقدیر این مجموعه تقدیم ایشان شد :

در این مراسم آقای دکتر صدف زاده مدیریت بیمارستان ۲۹ بهمن تبریز و جناب آقای رسولی رئیس اداره مالی مدیریت درمان استان و آقای روزگار رئیس اداره روابط عمومی تامین اجتماعی نیز حضور داشتند که از همینجا از میهمان نوازی این مجموعه کمال تشکر را داریم و این عزیزان در مصاحبه ای با آبی پوشان شرکت کردند که در زیر قرار میگیرد :

مصاحبه با آقای مقصود سبز بهارین :

لطفا خودتان را معرفی کنید :

مقصود سبزبهارین هستم متولد ۱۳۳۹ و فوتبال خود را از محلات تبریز آغاز کردم و در بیشتر تیمهای تبریزی بازی کردم . ۶ سال کاپیتان تیم کارگران تبریز بودم و در منتخب تبریز و تراکتورسازی هم بازی کرده ام .

یک خانواده تمام استقلالی داریم و۳سال مربی تیم استقلال تبریز بودم و این تیم را از لیگ استانی به لیگ دسته سه کشوری بالا آوردیم و تیم بسیار خوبی ساختیم .

از تیم استقلال تبریز گفتید . چه شد که این تیم دیگر وجود ندارد ؟ چرا حاج احمد عبدیان مالک این باشگاه خصوصی دیگر تیم داری نکرد ؟

حاج احمد عبدیان برای آن تیم زحمات زیادی کشید و هزینه های زیادی کرد . او از جیب خود برای بازیکنان دستمزد میداد و اردوی ۱۵ روزه خارج از کشور تدارک دید . با عشق ککار میکرد ولی متاسفانه هیچ کس در استان از او و کارهای ارزشمندش استقبال نکرد و هیچ قدردانی از سوی هیچ مسوولی انجام نشد و او هم از کار خود دلسرد شد و تیم داری را رها کرد .

در مورد خصوصی سازی باشگاه ها به خصوص با روالی که هست و آقای زنوزی که الان تراکتور در اختیار گرفتن و در ذهن ما تداعی تیم آقای حسین هدایتی میشه که بی حساب و کتاب خرج میکردن و بازیکن میگرفتن و در نهایت هم سرنوشتشو همه میدونیم :

این نوع هزینه کردن ها و نگاه مقطعی به فوتبال نمیتونه به فوتبال کمک کنه . افرادی که میان در کنار فوتبال برای خودشون محبوبیت و شهرت بخرن و بتونن در انتخابات رای بیاورند و یا به واسطه این هزینه کردها در پست های مهمتر مشغول به کار بشن و حمایت هواداران آن تیم را داشته باشند هیچ کمکی به فوتبال نمیکند .

آقای زنوزی سال قبل هم تیم ماشین سازی رو تحویل گرفتن چه کاری برای این تیم کردند ؟ چه بازخورد مثبتی داشت ؟

اگر تیمهای خصوصی واقعی که بی منت برای فوتبال کار میکنند وجود نداشتند هیچ چیزی از فوتبال این استان نمی ماند مثل تیم محتشم و سپهر سبز و… که خالصانه برای فوتبال کار میکنند و اگر این تیمها نبودند همین بازیکنانی که از مدارس فوتبال در میان بی تیم میموندند و استعدادشون می سوخت .

کدام مربیان شهر تبریز اکنون خدمت زیادی به فوتبال این شهر میکنند که شاید در سایه باشند و اسمشون زیاد مطرح نشه ؟

من دوست ندارم اسمی ببرم چون خیلی از مربیان هستن که زحمت میکشند ولی فقط اسم دو نفر را میبرم که واقعا خدمات زیادی به این فوتبال میکنند . آقای ولی حاتمی و آقای غلام کریمپور که مربیان بزرگ و با اخلاق شهر تبریز هستند که صادقانه و خالصانه در این فوتبال کار می کنند .

از بزرگان فوتبال تبریز اسم برده شد یادی کنیم از آقای بیوک صباغ :

خدا به ایشان سلامتی بده ۳ سال در تیم منتخب تبریز شاگرد ایشان بودم و افتخار شاگردی ایشان را داشتم . ایشان واقعا عاشق فوتبال بود و به فوتبال تبریز هم خدمات زیادی داشتن .

آقای سبز بهارین ما میبینیم که پرسپولیسی که سالها نتیجه نمی گرفت با برانکو که مربی چندان مطرحی هم در جهان فوتبال نیست نتیجه میگیرد و استقلال افت کرده با شفر اوج گرفت و همچنین تیم ملی با کیروش . آیا واقعا اختلاف فنی مربیان ایرانی با مربیان خارجی در این حده ؟ و اگر چنین اختلافی هست وظیفه چه کسی هست که دانش مربیان فوتبال ایران را بالا ببرد و فدراسیون فوتبال در این باره چه نقشی دارد ؟

من معتقدم همان کاری که آقای برانکو و شفر میکنند آقای منصوریان و جلالی و بقیه مربیان ایرانی هم میکنندو اختلاف فنی نمیتواند در این حد باشد ولی در مورد نظم تفاوت ها آشکار است . به نظر من در هر مجموعه نظم حرف اول را میزند و هر مجموعه ای با نظم باشد موفق تر خواهد بود . برانکو در پرسپولیس , شفر در استقلال و کیروش در تیم ملی این نظم و اقتدار را پیاده کرده اند و موفق شده اند . متاسفانه در تیم های مربیان ایرانی نظم جایگاه زیادی ندارد . همچنین برای مربیان خارجی باشگاه اهمیت دارد نه بازیکنان خاصی و این بازیکنن هستند که در خدمت باشگاهن ولی گاها در بین مربیان ایرانی چنین نیست و آنها بیشتر روی بازیکنان خاصی تاکید دارند .

آقای سبز بهارین شنیدیم در تیم سپهر سبز نیز مسوولیت گرفتید ضمن تبریک به شما چه مسوولیتی در این باشگاه دارید ؟

بله بنده به عنوان مشاور عالی مدیر عامل این باشگاه و همچنین سرمربی تیم امید این باشگاه که در لیگ برتر امیدها حاضر است انتخاب شده ام .

این باشگاه در دسته سه کشوری حضور دارد و تیمی خصوصی است و مالک این باشگاه دکتر محمدزاده هستند .

نظر شما در مورد کیروش ؟

کیروش مربی بزرگ و و یک روانشناس برجسته است . او برای فوتبال ایران بسیار مفید بوده و تاثیر فوق العاده ای داشته . امیدوارم خبر مذاکره او با سایر تیمها صحت نداشته باشد و باز هم سرمربی تیم ملی  ایران بماند .

در آخر کلماتی میگوییم و اولین کلمه ای که به ذهنتون میاد بفرمایید :

استقلال :  عشق

تراکتور: فقط میتونم بگم تیم شهرم

منصور پورحیدری : بزرگمرد فوتبال ایران . اسمش را آوردید موهای تنم سیخ شد

ناصر حجازی : عقاب آسیا

حسن روشن : برایم بسیار قابل احترام هستند و ارادت خاصی به ایشان دارم  ( در ادامه توضیح می دهند که زمانی که در دوبی اردو داشتیم ایشان خیلی به ما کمک کردند و مقدمات یک بازی دوستانه با ایرانیان دوبی را هم فراهم کردند که واقعا از ایشان تشکر می کنم ) 

 

همچنین در خلال این دیدار گفت و گویی با دکتر صدف زاده رئیس بیمارستان ۲۹ بهمن داشتیم که در زیر میتوانید بخوانید :

مصاحبه با دکتر صدف زاده :

آقای دکتر این مجموعه از چه زمانی افتتاح شده ؟

این مجموعه ورزشی از سال ۸۱ راه اندازی شد و متاسفانه در سال ۹۱ و بعد از زلزله آذربایجان به اجبار از حالت مجموعه ورزشی در آمد و خدمات درمانی در آن ارائه شد و سپس با روی کار آمدن رئیس جدید تامین اجتماعی که بسیار ورزش دوست هستند این مجموعه بازسازی شد و از سال ۹۶ دوباره به فعالیت ورزشی ادامه داد .

آقای دکتر در این مجموعه برای بانوان هم فضا قرار میگیرد ؟

بله ۲ روز هفته این مجموعه در اختیار بانوان هست و ۴ روز در اختیار آقایان . جالب اینجاست که به دستور ریاست تامین اجتماعی به بانوانی که حتی در وقت اداری نیم ساعت ورزش کنند مرخصی و مزایایی در نظر گرفته می شود تا آنها را تشویق به ورزش کنند چون معمولا فضای کافی در بیرون برای ورزش بانوان نیست و محدودیت زیادی برای بانوان هست .

 مدارس فوتبال این مجموعه در چه رده های سنی هست ؟

در دو مقطع سنی ۶تا ۱۰ سال و ۱۰ تا ۱۶ سال

چه مربیانی در این مجموعه فعالیت می کنند ؟

آقای سبزبهارین و آقای آذین فام و همچنین آقای روزگار

در مورد آقای سبز بهارین بفرمایید و خصوصیات ایشان ؟

ایشان فردی بسیار با اخلاق و متعهد هستند که با عشق کار میکنند . اصلا تا بحال بحث مالی هم نداشتند و بی چشمداشت به کار خود ادامه می دهند .

تلگرام استقلال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.